Kalecikkaya Köyü Derneği

14. Geleneksel Hıdırellez Kültür Şenliği: “Kalecikkaya’dan Kırımoğlu’na selam olsun”

Çorum Kalecikkaya Kırım Türkleri Derneği tarafından düzenlenen 14. Geleneksel Hıdırellez Kültür Şenliği’ne katılım yoğundu.

ÇORUM (QHA) 6 MAYIS 2018 –

6 Mayıs tarihinde Çorum Kalecikkaya Kırım Türkleri Derneği tarafından 14. Geleneksel Hıdırellez Kültür Şenliği düzenlendi.

Çorum’un Alaca ilçesine bağlı Kalecikkaya köyünde gerçekleşen “Hıdırellez Kültür Şenliği”ne çevre illerden ve köylerden gelen pek çok Kırım Tatarı vatandaş katılırken, Kırım Tatarı olmayanlar da yoğun ilgi gösterdi.

 ASLANBEK SULTANBEKOV VE EMİNE ZİADİNOVA ŞARKILARI

Büyükler mangalın başında yemekleri hazırlarken, çocuklar da uçurtma uçurarak, oyunlar oynayarak şenliğin tadını çıkardı. Aslanbek Sultanbekov ve Emine Ziadinova şarkılarıyla, Kırım’dan gelen Halk oyunları ekibi de danslarıyla keyifli anlar yaşattı. Şenlikte Mehter takımının gösterisi ise ilgiyle izlendi.

Şenliği izlemeye gelenler arasında Çorum Valisi Necmettin Kılıç, Boğazkale Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu ve Gazeteci Yazar Gönül Şamilkızı da vardı. 

 ŞENLİK YAĞMURA RAĞMEN KESİNTİYE UĞRAMADI

Yağmur nedeniyle geciken programa saygı duruşunun ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Protokol konuşmalarının bir kısmı sağanak nedeniyle tentelerin altında gerçekleştirildi. 

 YAŞAR TATAR: “HIDIRELLEZ, KIRIM TATARLARI ARASINDA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP”

Kalecikkaya Kırım Türkleri Derneği Başkanı Yaşar Tatar konuşmasında, Hıdırellez’in tarihçesinden bahsederek konuşmasına başladı. Hıdırellez’in Kırım Tatarları arasında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Tatar, Kalecikkaya köyünün kuruluşuna ve tarihçesine de değindi.  Tatar Derneğimizin Ankara’da çok büyük önemli bir yere sahip olduğunu söyleyerek bizden önceki Dernek Başkanlarımızın faaliyetlerini de unutmadık dedi. Kalecikkaya Köyü halkı Türkiye genelinde yaklaşık 4500 nüfusa sahiptir 2500 civarı Ankara’da oturmaktadır 2000 ne yakın köylülerimiz de Türkiye genelinde yaşamaktadır köylülerimizin tamamı Kırım Tatarı olup milliyetçi bir birliğe sahiptir köylülerimiz birlik beraberlik içide hareket etmektedir.

 MUSTAFA ABDÜLCEMİL KIRIMOĞLU’NA SELAM

“1874 yılında dedelerimiz Kırım’dan dönemin zalim Rus İmparatorluğu’nun baskılarına ve zulümlerine dayamayarak topraklarını terk edip, Osmanlı toprağı olan bugün Dünya’nın merkezi olan Çorum’un Kalecikkaya köyüne yerleşmiştirler.” diyen Tatar, o günden bugüne gelenek göreneklerini, örf ve adetlerini kaybetmediklerini de ifade etti.  Tatar Biz Kırım Türkleri olarak vatansızlığın ne demek olduğunu iyi biliriz ve Vatanımıza devletimize Cumhurbaşkanımıza her zaman destek olmuştur dedi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kalecikkaya köyün den Selam gönderdi.

 “Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na köyümüzden selam olsun” dedi. 

Kısa bir konuşma yapan Kırım Dernekleri Platformu Başkanı Ümit Şilit de şenliğin düzenlenmesine katkı sağlayanlara  teşekkür etti.

Kalecikkayalıların köylerine ve Alaca’ya sahip çıktıklarını ifade eden

, Alaca Belediye Başkanı Muhammet Esat Eyvaz, “Şenliğin birliğimize, beraberliğimize  kardeşliğimize vesile olmasını diliyorum.” dedi.

SALİM USLU: “KIRIM, RUSYA TARAFINDAN İŞGAL EDİLDİ”

Ak Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, “Bundan tam 74 yıl önce, Kırım’dan Tatarlar adeta hayvan vagonlarına bindirilmek suretiyle bir gece sürgüne gönderildiler.” dedi. Uslu, eski Sovyetler içerisinde anavatanlarına dönemeyen iki halk olduğunu ve bunların Kırım Tatarları ile Ahıska Türkleri olduğunu belirtti. Bunun acısını hala yaşadıklarını ifade eden Uslu, “2014 yılında Kırım Tatarları bir darbe daha yediler ve Kırım Rusya tarafından ilhak edildi.” dedi. Konuşmasında birlik beraberlik vurgusu yapan Uslu, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na selam gönderdi. 

QHA

Okunma sayısı : 206